W środę 27 maja odbyło się spotkanie robocze dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz transformacji energetycznej regionu Turoszowa, jak i całego powiatu Zgorzeleckiego. Gospodarzem rozmów był burmistrz Bogatyni Wojciech Błasiak, a na wydarzeniu obecni byli też Rafał Czaja, prezes zarządu Stowarzyszenie na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego oraz Agnieszka Spirydowicz reprezentująca Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej ZKlaster oraz CEO start-upu E-Power Control prowadzący działalność w zakresie przełomowej technologii magazynowania energii i wytwarzania dużych mocy obliczeniowych

Miejsce spotkania nie było przypadkowe, gdyż Bogatynia, jak i cały powiat Zgorzelecki, przestawiany jest jako modelowy przykład działań w dziedzinie transformacji energetycznej. Region ten został doceniony między innymi przez Wiceministra Klimatu i pełnomocnika rządu ds OZE Ireneusza Zyski. Interlokutorzy nie ograniczyli się tylko do rozmów w biurze burmistrza, bo w ramach wydarzenia zaplanowane były odwiedziny ważnych punktów na mapie powiatu zgorzeleckiego: największej w Polsce farmy fotowoltaicznej pod Bogatynią a także elektrowni w Turowie.

Tematem spotkania była praca nad strategią transformacji dla obszaru Turoszowa, obejmującej plan działań dla Bogatyni i całego powiatu zgorzeleckiego. Będą w niej ujęte nie tylko aspekty transformacji energetycznej, ale też ogólnego rozwoju powiatu i przyciągania nowych inwestorów.
Z dotychczasowej współpracy Klastra Zgorzeleckiego z administracją publiczną wynika, że priorytetem dla Dolnego Śląska jest stworzenie strategii dla wszystkich regionów węglowych na terenie województwa. Powinny one zawierać sposoby na zarządzenie zmianą w zakresie energetyki, ale także zmianą społeczną i gospodarczą. Pozwoli to skorzystać z środków, które będą przeznaczone na transformację. Strategia dla obszaru Dolnego Śląska, za który odpowiada ZKlaster, powstanie do końca roku.

30.03 odbyło się spotkanie grupy roboczej W ramach projektu „TRANSITION – Strategia zarządzania transformacją regionu węglowego w polsko – niemieckim obszarze przygranicznym”

Znalezione obrazy dla zapytania: euroregion nysa

Znalezione obrazy dla zapytania: interreg pl sn

Category
Tags

Comments are closed