Testosteron dawkowanie, zastosowanie, opis leku

Terapia androgenowa powinna być stosowana ze szczególną ostrożnością u pacjentów z opóźnionym dojrzewaniem. Lekarz powinien monitorować leczenie przez ocenę wieku kostnego co 6 miesięcy. Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania w postaci wstrzyknięcia domięśniowego. Testosteron i jego pochodne nasilają działanie i toksyczność niektórych leków, takich jak cyklosporyna, lewotyroksyna, doustne leki przeciwzakrzepowe.

Jak działa preparat uzyskany dzięki E recepcie testosteron?

Sterydy anaboliczne, w tym testosteron, są bardzo często wykorzystywane przez kulturystów w celu szybkiego zwiększenia przyrostu mięśni, ich siły oraz wytrzymałości. Preparaty z testosteronem są dostępne wyłącznie z przepisu lekarza, co oznacza, że osoba bez wskazań do stosowania takich środków nie ma możliwości na ich legalny zakup. Testosteron, a dokładnie 17β-hydroksy-4-androsten-3-on, jest podstawowym męskim steroidowym hormonem płciowym. Wytwarzany jest przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach pod wpływem hormonu luteinizującego, ale także w niewielkich ilościach w korze nadnerczy, jajnikach (jest on również potrzebny kobietom) czy łożysku.

Testosteron (heptanian testosteronu) (opis profesjonalny)

U kobiet testosteron, choć wytwarzany w niewielkich ilościach, jest także niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hormon ten przekształcany jest do estradiolu, odpowiadającego za dojrzewanie komórek nabłonka pochwy oraz biorącego udział w rozroście błony śluzowej macicy. Ponadto testosteron reguluje dojrzewanie oocytów (niedojrzałych, niezapłodnionych komórek jajowych) i eliminuje dojrzewanie pęcherzyków z nieprawidłowymi oocytami. Brak badań potwierdzających przenikanie testosteronu do mleka kobiecego. W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem. Testosteron to hormon płciowym należący do grupy androgenów.

  • Po całkowitym wchłonięciu żelu osłonić miejsce odzieżą, aby zapobiec przeniesieniu substancji na inną osobę.Podanie domięśnioweZwykle stosowana dawka testosteronu to 1 ampułka co 4 tygodnie.
  • Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej.
  • Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu zdrowotnego, lekarz stwierdzi czy kuracja testosteronem w tym przypadku jest zasadna.
  • Stosowanie leku jest przeciwwskazane u osób z nadwrażliwością na testosteron, z zespołem nerczycowym oraz w przypadku podejrzenia bądź zdiagnozowania raka gruczołu krokowego lub piersi.

Preparaty na rynku polskim zawierające testosteron

Terapia Testosteronum prolongatum powinna być ostrożnie stosowana u pacjentów z opóźnionym dojrzewaniem. Konieczne jest kontrolowanie wieku kostnego co 6 miesięcy. Należy pamiętać, że Testosteronum prolongatum nie jest zalecany w przypadku dzieci i młodzieży poniżej kup Anapolon (Oxymetholone) 50 mg Balkan Pharmaceuticals prawnie 18 roku życia. Zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo leczenia nie zostało w tej grupie wiekowej wystarczająco potwierdzone. Brak danych na temat przenikania testosteronu do mleka matki. Podanie domięśniowe zwykle obejmuje jedną ampułkę co 4 tygodnie.

Obniżone stężenie testosteronu u kobiet rzadko manifestuje się w postaci wyraźnych, łatwych do rozpoznania objawów. Są to zmiany, takie jak problemy z koncentracją, obniżenie libido, spadek mineralizacji kości, otyłość i spadek masy mięśniowej. Niski testosteron u kobiet jest zazwyczaj wynikiem niewydolności jajników, nadnerczy, przysadki mózgowej lub podwzgórza i stanowi jeden z kilku jednoczesnych w takiej sytuacji zaburzeń hormonalnych. Nie ma wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u pacjentów w podeszłym wieku, a więc powyżej 65 roku życia.

Testosteronum prolongatum nie może być stosowany przez kobiety w ciąży. Dodatkowo należy pamiętać, że testosteron może być niebezpieczny dla płodu. Na podstawie badań na zwierzętach i obserwacji u ludzi stwierdzono, że ryzyko dla płodu jest znacznie wyższe niż ewentualne korzyści dla matki.

Najczęściej po kurację testosteronem sięgają panowie, którzy zauważyli u siebie przewlekłe zmęczenie i brak popędu płciowego. Terapii testosteronem nie można porównywać z hormonalną terapią zastępczą stosowaną u kobiet, którym podaje się hormony, bo ich organizm przestał je wytwarzać. U mężczyzn testosteron jest ciągle obecny, ale jego poziom obniżył się, i chodzi o to, aby pobudzić organizm do jego wytwarzania, a nie, jak w przypadku kobiet, dostarczyć z zewnątrz. W lecznictwie wykorzystywane są pochodne testosteronu takie jak jego estry.

Rzadko informowano o łagodnych i złośliwych nowotworach wątroby u pacjentów otrzymujących testosteronową terapię zastępczą. Przed rozpoczęciem stosowania leku Testosteronum Prolongatum Jelfa należy omówi to z lekarzem lub farmaceutą. Z uwagi na wysokie ryzyko uszkodzenia wątroby, testosteronu nie należy łączyć z lekami hepatotoksycznymi np. Antybiotykami z grupy tetracyklin, penicylin czy lekami przeciwgrzybiczymi. Równoczesne przyjmowanie testosteronu z insuliną może zmniejszać stężenie glukozy we krwi i zmniejszać zapotrzebowanie na insulinę.

Są różne formy podawania hormonu (zastrzyki, plastry, żele), a więc można terapię dopasować do potrzeb konkretnej osoby. Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do podawania testosteronu są choroby nowotworowe. Testosteron jest hormonem płciowym odpowiedzialnym za wykształcenie męskich cech płciowych. W niewielkiej ilości związek ten występuje także u kobiet. W lecznictwie testosteron stosowany jest w postaci estrów oraz pochodnych metylowych.

Category
Tags

Comments are closed